Artroos – vaev, mis ei lase liikuda

Artroos on sageli tabab meie liigeseid vanemas eas, kuid see ei tähenda, et noored jäävad sellest tingimata puutumata. Tegemist on inimese keha kõige levinuma liigeshaigusega, mille puhul toimub liigese kõhre struktuuri ja funktsiooni järjepidev muutus või kulumine.

Mis on artroos?

Artroos on degeneratiivne liigeshaigus, mis väljendub liigespilu kitsenemises, liigese kõhrekoe kõvenemises ning luulist kasvu liigesepindade äärealadel ehk osteofüütide tekkes. Seda iseloomustavad valude esinemine ja liigese liikuvuse piiratus. Haiguse alguses on liigesevalu sagedamini seotud füüsilise koormusega, puhkeseisundis väheneb või kaob aga hilisemas staadiumis võib valu olla püsiv.

Kuidas artroos areneb?

Artroosi teke on aeglane protsess, mis areneb aastate jooksul. Alguses võib haigus olla peaaegu märkamatu, kuid aja jooksul võib see põhjustada tugevat valu ja raskendada igapäevaseid toimetusi. Artroos mõjutab kõige sagedamini põlvi, puusu, käsi ja jalgu ning nende liigeste kasutamine võib osutuda üha keerulisemaks.

Artroosi tekke riskiteguriteks on vanus, liigese eelnevad vigastused, pärilikkus, liigne kehakaal, liigesepõletikud ning sündroomid, mis mõjutavad liigeste arengut.

Kuidas artroosi ravida?

Kuna artroosi korral on tegemist liigeste kõhrekoe kulumisega, siis pöördumatult kulunud kõhre on võimatu taastada. Selleks, et sümptomeid leevendada ja edasist kulumist aeglustada, tuleb haiguse algfaasis alustada raviga.

Artroosi ravi on eelkõige suunatud valu leevendamisele, põletiku vähendamisele ja lihaste tugevdamisele. Lisaks on oluline kaalukontroll, et vähendada liigestele langevat koormust. Paraku ei ole artroos täielikult ravitav, ent õigeaegne ja järjepidev ravi aitab oluliselt parandada elukvaliteeti.

Kokkuvõte

Ehkki artroos on laialt levinud ja tõsine haigus, on oluline teada, et õigeaegse ravi korral saab selle mõju elukvaliteedile oluliselt vähendada. Seega, kui täheldate endas või oma lähedastes artroosile viitavaid sümptomeid, pöörduge kindlasti arsti poole. Ennetamine ja varajane ravi on võtmeks parema elukvaliteedi saavutamiseks.