Mis põhjustab artroosi?

Artroosi tekke riski suurendavad mitmed faktorid, sageli võib esineda korraga mitu riskitegurit. Allpool kirjeldame olulisemaid.

Vanus. Artroosi esinemissagedus suureneb vananedes tänu liigeste kulumisele – mida vanem olete, seda kauem olete oma liigeseid kasutanud. Siiski pole artroos vananemise lahutamatu osa, kuna kõik inimesed sellesse ei haigestu.

Ülekaalulisus.
vicki_5_small-8709570Suurenenud kehakaal suurendab jalaliigeste koormust ning on oluline artroosi riskitegur. Eriti ohustatud on põlveliigesed, mis kannavad suurt osa kehakaalust põhjustatud koormusest. Iga kehakaalu lisakilogramm suurendab põlveliigeste koormust 4 kilogrammi ja puusaliigeste koormust 6 kilogrammi võrra. Kehakaalu tõus keskikka jõudes võib suurendada artroosi tekke tõenäosust.

Sageli arvatakse, et artroos on vananemise paratamatu osa. See ei vasta siiski tõele – tasakaalustatud toitumine, regulaarne füüsiline koormus ning normaalne kehakaal aitavad artroosi tekkeriski vähendada.

Uuringud näitavad, et liigne keha rasvkude toodab ühendeid, mis põhjustavad liigesekahjustust. See tähendab, et ülekaalulisusel on osteoartroosi tekkes mitte ainult mehhaaniline, vaid ka süsteemne roll.

Vigastused ja ülekoormus.Sportlased ning inimesed, kelle töös esineb rutiinseid liigutusi, mis koormavad enam teatud liigeseid (arvutitöö, töö konveieril), on artroosi tekkele enam disponeeritud. Artroosi teket võivad põhjustada ka pehmete kudede kahjustused (näiteks põlveliigese eesmise ristatsideme rebend) ja liigesesisesed luumurrud ning liigeseoperatsioonid.

Geneetika ja pärilikkus. Pärilikul eelsoodumusel on oluline roll eriti käeliigeste artroosi tekkes ja progresseerumises. Pärilikud luustiku iseärasused, mis mõjutavad liigese kuju või stabiilsust, samuti kõhre arenguhäired, võivad artroosi teket soodustada.

Artroosi esineb sagedamini ka liigeste hüpermobiilsuse ja O-jalgsusega inimestel. Samas ei põhjusta nimetatud iseärasused alati artroosi teket, vaid viitavad selle tekke võimalusele. Seetõttu tuleks neid inimesi tähelepanelikult artroosi tekkimise suhtes jälgida.

Lihasnõrkus. Uuringud näitavad, et põlveliigest ümbritsevate lihaste nõrkus on eriti naistel seotud artroosi tekke ja sümptoomide (valu, liigesjäikus) raskusega. Reielihaseid tugevdavatest harjutustest on riski vähendamisel palju abi.

Müütide kummutamine. Artroosil on peale eelpoolkirjeldatute kindlasti teisigi põhjusi, mis pole praeguseks teada. On aga kindlalt teada, et OA teket ei põhjusta ilm, teatud toidud ega mõõdukas füüsiline koormus.