Artroosi ravi

Arstiga koostöös on võimalik valida endale sobiv raviskeem, kuid artroosiga toimetulek sõltub ennekõike Sinust endast. Pea meeles, et alltoodud medikamentoosse ravi kõrval on äärmiselt oluline tervislik ja liikuv eluviis.

Kerge kuni keskmise raskusega artroos

Kerget või keskmise raskusega artroosi võib ravida ühe või mitme ravimiga alljärgnevatest:

Analgeetikumid
tabletid-2-150x150-4651713

Analgeetikumid on valu leevendavad ravimid. Selline ravim on näiteks paratsetamool, mis võib aidata vähendada valu ja liigesejäikust. Paljud analgeetikumid, sealhulgas valuvastased geelid ja salvid, on apteegis saadaval retseptivabalt. Mõned analgeetikumid on ka retseptiravimid.

Mittesteroidsed põletikuvastased ained (MSPVA-d, ingl. k  NSAID – nonsteroid antiinflammatory drugs)

MSPVA-del on ka valuvaigistav toime, nad vähendavad valu ja jäikustunnet. Nende hulka kuuluvad näiteks ibuprofeen, diklofenak, naprokseen ja meloksikaam, kuid on veel mitmeid teisi samasse klassi kuuluvaid preparaate. Ägedas faasis on põletikuravi väga oluline ning see peaks olema piisavalt pikk, et saavutada püsiv vaevustevaba periood.

kohuvalu-150x150-8458359

Kui MSPVA-sid võtta pikaajaliselt, võivad need tekitada seedetraktivaevusi ning muid kõrvaltoimeid. On oluline, et võtaksid tablette arsti ettekirjutuse kohaselt, ning kõrvaltoimete tekkeriski vähendamiseks kasutaksid ravi ajal ainult mõõdukalt alkoholi, ei suitsetaks ning küsiksid arstilt võimalusi mao ja peensoole kaitsmiseks ravimite kõrvaltoimete eest.

Ära võta kunagi soovitatud annusest rohkem ravimit ning informeeri arsti ka käsimüügipreparaatidest ja toidulisanditest, mida kasutad. Võimalike kõrvaltoimete või muude ravimiga seotud probleemide korral pea nõu oma arsti või apteekriga.

MSPVA-d tõstavad veidi ka südame-ja veresoonkonnahaiguste riski, eriti neil, kes on varem põdenud südamehaigust või ajuinfarkti.  The National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) ja osteoartroosi ravijuhend Eestis soovitavad kasutada MSPVA-sid alati koos prootonpumba inhibiitoritega (PPI), mis kaitsevad magu.  Alternatiivina suukaudsele ravile võib kasutada ka MSPVA kreeme ja geele, eriti põlveliigeste ning labakäte artroosi korral.

Raskekujuline artroos

Raskekujulise artroosi korral võivad vajalikuks osutuda alljärgnevad ravimeetodid:

Kortikosteroidhormooni süstid

Põletikuvastaseid kortikosteroidhormoone võib süstida otse liigesesse. Süst võib mõjuma hakata väga kiiresti (päeva jooksul) ning valuleevendav toime võib kesta mitu nädalat. Seda ravimeetodit kasutatakse enamasti siis, kui on tegu ühe liigese tugeva valusündroomiga. Kortikosteroidide sagedasel ja suurtes annustes kasutamisel imendub osa ravimist liigesest vereringesse ning võivad tekkida kõrvaltoimed.

Hüaluroonhappe preparaatide süstid

Põlveliigese artroosi korral võib abi olla hüaluroonhappe preparaatide süstidest. Hüaluroonhape on liigesevedeliku üks koostisosadest, seda leidub ka teistes organismi kudedes. Enamasti tehakse süste kord nädalas 3-5 nädala jooksul. Toime tekib aeglasemalt kui kortikosteroidi süstimisel.

Liigese proteesimine

x-ray-1-9371116

Raskekujulise suurte liigeste (põlve- ja puusaliigesed) artroosi korral võib vajalikuks osutuda liigese proteesimine, millega tegelevad ortopeedid. Põlve- ja puusaliigese proteesimine on efektiivne kirurgilise ravi meetod, mis võib anda head raviefekti 10-15 aastaks.